TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoAir

TransInfo

Program Rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej w 2021 r.
PAP - Opublikowano: 29.08.2019 15:30:46
Program Rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej w 2021 r.

Program Rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej ma być gotowy w I kw. 2021 r. - podali w środę w Katowicach przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Wyrazili nadzieję, że Kanał Śląski, którego realizację zakłada Program, powstanie w ciągu kilkunastu lat.

28 sierpnia w katowickim Gmachu Sejmu Śląskiego zorganizowano III samorządowe konsultacje w ramach prac nad Programem Rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej, poświęcone koncepcji Kanału Śląskiego. Ta nowa droga wodna o długości ok. 90 km miałaby połączyć Wisłę z Odrą, przebiegając w rejonach Kuźni Raciborskiej, Rybnika, Żor, Tychów i Bierunia.

Uczestniczący w spotkaniu wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski przekonywał, że Kanał Śląski będzie "strategiczną inwestycją rządową", łączącą zindustrializowane tereny Górnego Śląska i zachodniej Małopolski z Bałtykiem drogą wodną – alternatywną wobec transportu kołowego.

Kanał Śląski

Pytając zgromadzonych samorządowców, czy rząd może planować i realizować duże inwestycje wiceminister wskazał, że konsekwencją pozytywnej odpowiedzi na to pytanie jest "odpowiedź, że Kanał Śląski będziemy projektować, będziemy budować i w porozumieniu z samorządem (...) coś takiego możemy wybudować".

Witkowski akcentował, że w założeniach jeszcze sprzed stu lat Górny Śląsk miał być zapleczem portów w Szczecinie i Świnoujściu. Planowana teraz realizacja tych założeń będzie służyła m.in. zwiększeniu wolumenu przeładunku w polskich portach. "Nie ma najmniejszego powodu, dla którego mielibyśmy zrezygnować z tych planów; dla którego Górny Śląsk, Kędzierzyn-Koźle, Racibórz, Górna Odra, Górna Wisła miałyby z tego nie skorzystać" - uznał wiceminister.

Zaznaczył, że kwestię planowania Kanału Śląskiego należy "rozpatrywać całościowo", w kontekście planów budowy – przede wszystkim na terenie Czech – kanału Odra-Dunaj-Łaba. Jak dodał, tamtą inwestycję uczyniono jednym z tematów środowych polsko-czeskich konsultacji międzyrządowych. Wśród innych argumentów za budową Kanału Śląskiego Witkowski wymienił związane z retencją i ograniczeniem zagrożenia powodziowego. Wyraził nadzieję, że Kanał Śląski uda się zrealizować "w perspektywie kilkunastu lat, może nieco szybciej."

Zastępca dyrektora Departamentu Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej MGMiŻŚ Przemysław Żukowski wyjaśniał, że analizy Programu Rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej obejmują nie tylko istniejącą drogę wodną na Odrze, lecz także planowane: Kanał Śląski oraz polski odcinek połączenia Odra-Dunaj-Łaba.

Analizy techniczne i ekonomiczne

W pracach nad Programem MGMiŻŚ odpowiada za część transportową i analizy ekonomiczne, natomiast zarząd Morskich Portów Szczecin-Świnoujście, w ramach którego działa biuro Odrzańskiej Drogi Wodnej, przygotowuje na potrzeby programu analizy techniczne, m.in. hydrotechniczne, wraz z niektórymi elementami środowiskowymi i transportowymi.

"Ministerstwo jest odpowiedzialne za przygotowanie dokumentu; w tym przygotowujemy się do najtrudniejszego elementu, którego najważniejszy etap będzie miał miejsce w przyszłym roku, to znaczy oceny środowiskowej. Przez cały okres pracy nad Programem konsultujemy się z samorządami, z podmiotami zainteresowanymi Odrzańską Drogą Wodną" - zapewnił wicedyrektor.

Zapowiedział, że za kilka tygodni resort odbierze wyniki analizy kosztów i korzyści pod kątem Programu; będą tam też wyniki regionalne, które będą konsultowane z samorządami na początku przyszłego roku. Trwa nadal konsultowanie analiz technicznych, z których wynika m.in. konieczność realizacji nowych piętrzeń na Odrze, aby osiągnąć głębokości wymagane dla międzynarodowych klas żeglowności.

"Czujemy presję z państwa strony, (…) państwo chcielibyście, żebyśmy już zaczynali inwestycje. Proces planowania tak wielkich inwestycji jest długi, również dlatego, że nigdy do tej pory w Polsce nie powstał tak kompleksowy program, a w wielu miejscach zaczynamy od zera, jeśli chodzi o transport śródlądowy. (…) Idziemy zgodnie z harmonogramem. (…) Naszą ambicją jest, aby w I kw. 2021 r. przedstawić projekt Programu Radzie Ministrów" - sygnalizował Żukowski.

"To będzie takiej samej rangi program, co Program Budowy Dróg Krajowych i Krajowy Program Kolejowy, czyli program przyjęty przez Radę Ministrów, aby on obowiązywał także państwa np. w planowaniu przestrzennym" - wskazał przedstawiciel MGMiŻŚ.

Gabriela Tomik z tego samego resortu przekazała, że na środę zaplanowano podpisanie przez ministra Marka Gróbarczyka memorandum z jego czeskim odpowiednikiem w zakresie rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej i połączenia Odra-Dunaj-Łaba.(PAP)
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Odra
MGMiŻŚ

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....