TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoAir

TransInfo

Pomorskie: Łopata wbita w przekop bez pozwolenia
InfoShip.pl - Opublikowano: 17.10.2018 10:00:56
Pomorskie: Łopata wbita bez pozwolenia na budowę; Fot. Wojciech Stróżyk / Reporter / KFP

Echa  wczorajszego, symbolicznego otwarcia budowy przekopu przez  Mierzeję Wiślaną.  Zdaniem pomorskiego marszałka to była polityczna hucpa.

We wtorek 16 października 2018 r. na Mierzei Wiślanej odbyła się uroczystość, która rozpoczyna budowę przekopu przez mierzeję. Samorząd województwa pomorskiego wyraża zaniepokojenie sytuacją, w której rząd PiS firmuje budowę, mimo że ta nie ma jeszcze wszystkich niezbędnych pozwoleń.

Kluczowy dokument, jakim jest decyzja środowiskowa dla budowy przekopu przez mierzeję, nadal nie został wydany. Co więcej, do 3 listopada trwają konsultacje społeczne prowadzone przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Olsztynie. Konsultacje zostały ponowione w związku z upublicznieniem Aneksu do Raportu o oddziaływaniu na środowisko dla tej inwestycji.

Budowa nielegalna?

Dopiero po uzyskaniu decyzji środowiskowej inwestor może wystąpić do wojewody pomorskiego o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji, a także o wydanie pozwolenia wodnoprawnego od Wód Polskich.

Tymczasem we wtorek 16 października 2018 r. prezes PiS Jarosław Kaczyński, wkopując słupek wytyczający granicę przyszłej inwestycji na plaży na Mierzei Wiślanej, stwierdził, że na pozwolenie nie trzeba już czekać. – Mamy do tego pełne prawo. Pozostałe pozwolenia to kwestia najbliższych tygodni – powiedział szef PiS. Tym samym powtórzył słowa, które już we wrześniu padły na antenie Radia Olsztyn. Mówił wtedy, że pierwsza łopata pod przekop zostanie wbita w trakcie kampanii wyborczej, bo wszystkie formalności w zasadzie są załatwione. – Jest już możliwość rozpoczęcia budowy – przekonywał w wywiadzie. – Wiadomo, że jak się buduje w dzisiejszych warunkach prawnych nie tylko polskich, bo chodzi tu o Unię Europejską, to trzeba załatwić wiele formalności, często to trwa dłużej niż sama budowa – mówił.

Struk: to polityczna hucpa

Na ignorowanie polskiego prawa nie zgadza się samorząd województwa pomorskiego. – To kuriozalna sytuacja – komentuje Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Żadna z kluczowych decyzji dotyczących przekopu nie została jeszcze wydana. Czy mamy więc uznać, że rząd PiS ignoruje przepisy prawa obowiązujące w Polsce? Jak traktować taką nagłą nonszalancję? Zwłaszcza, mając w pamięci, jak jeszcze niedawno CBA kontrolowało przez długie miesiące urzędy marszałkowskie w całym kraju, sprawdzając m.in. to, czy wszystkie inwestycje finansowane ze środków unijnych są realizowane zgodne z prawem i z istniejącymi dokumentami – tłumaczy marszałek.

Co kampania, to łopata?

Już dwa razy politycy PiS wykorzystywali przekop przez Mierzeję Wiślaną w czasie kampanii wyborczych. Symboliczne wbicie pierwszej łopaty odbyło się 14 października 2015 r. podczas ówczesnej kampanii przed wyborami do parlamentu. Wbił ją w Kątach Rybackich poseł PiS Andrzej Jaworski. A cztery lata wcześniej – w 2011 roku – w tym samym miejscu wbijała łopatę Anna Fotyga. Za każdym razem na wbijanie łopaty zapraszani są dziennikarze. W tym roku na miejsce symbolicznego rozpoczęcia budowy zostali przewiezieni na przyczepie, którą ciągnął traktor.

– Trudno dzisiejszą uroczystość traktować inaczej, niż jako element kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości – stwierdza marszałek Struk.

Czekamy na decyzję

Obecnie w rejonie przekopu prowadzone są pomiary geodezyjne. Trwają też badania ferromagnetyczne, mające na celu ustalenie ewentualnych kolizji z miejscami, w których znajdują się pozostałości po działaniach wojennych. Decyzja środowiskowa dla budowy przekopu prawdopodobnie zostanie wydana pod koniec listopada. Samorząd województwa pomorskiego w tej chwili przygotowuje kolejne uwagi odnoszące się do opublikowanego przez RDOŚ Aneksu do Raportu o oddziaływaniu na środowisko.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przekop
Pomorskie
MGMiŻŚ

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....